Çin'de, Aiyi Nehri Hz. Ayşe'nin Adını Çağrıştırdığı İçin Değiştirildi

ÇİN'DE, AİYİ NEHRİ HZ. AYŞE'NİN ADINI ÇAĞRIŞTIRDIĞI İÇİN DEĞİŞTİRİLDİ

Çin'de Müslümanların yoğunlukla yaşadığı bölge olan Ningşia'da bulunan "Aiyi" nehrinin adı, Hz. Ayşe'nin adını çağrıştırdığı gerekçesiyle değiştirildi.

Tarih : 05 Ekim 2018, 13:10
Puan Ver : Çin'de, Aiyi Nehri Hz. Ayşe'nin Adını Çağrıştırdığı İçin Değiştirildi(5/10)1

Çin'de Müslümanların yoğunlukla yaşadığı bölge olan Ningşia'dabulunan "Aiyi" nehrinin adı, Hz. Muhammed'in eşi Hz. Ayşe'nin adını çağrıştırdığı için 'Diannong' olarak değiştirildi.

YABANCI İSİMLER YASAKLANDI

İngiliz haber sitesi Independent'a göre, Hz. Muhammed'in eşi Hz. Ayşe'nin adını çağrıştıran nehrin adıyla ilgili karar, bölgede İslam'ın etkisini sınırlamak amacıyla alındı. Al Jazeera'nın haberine göre ise özerk Ningşia Hui hükümeti, kararın kamusal alanların adlarıyla ilgili mevzuat çerçevesinde, yerel su kaynakları biriminin talebi üzerine alındığını duyurdu. 2013'te yerel hükümet, kamusal alanlara yabancı kişi ve yerlerin adının verilmesini yasaklanmıştı.

2 MİLYON MÜSLÜMAN YAŞIYOR

Çin'de 21 milyon, Ningşia'da ise yaklaşık 2 milyon Müslüman yaşıyor. Camilerdeki hilaller söküldü, kiliseler kapatıldı.

2 ay önce, bölgedeki Hui cemaati, inşaat izni olmadan yapıldığı öne sürülen camilerinin yıkılması kararını protesto için eylem yapmıştı.

CAMİLERİN KUBBELERİ YIKILDI, HİLAL İŞARETLERİ KALDIRILDI

Bölgedeki dini gruplar, yönetimin 'halkı dinden uzaklaştırmak ve Komünist Parti'ye sadakat aşılamak için' son dönemde baskıyı artırdığını söylüyor. Buradaki camilerin kubbeleri yıkılırken hilal işaretleri kaldırıldı. Bölgedeki kiliseler kapatıldı ve Budist tapınaklarına çocukların gitmesi yasaklandı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Çin  De  Aiyi  Nehri  Hz  Ayşe  Nin  Adını  Çağrıştırdığı  İçin  Değiştirildi  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER