Zengin Hesaplarından Yoksullara 1 Milyon Euro Aktaran Bankacı Yıllar Sonra Yakalandı

ZENGİN HESAPLARINDAN YOKSULLARA 1 MİLYON EURO AKTARAN BANKACI YILLAR SONRA YAKALANDI

İtalya'da bir banka müdürünün, zengin müşterilerin hesaplarından yoksulların hesaplarına 1 milyon euro aktardığı ortaya çıktı. Hesaplara para aktardığı ortaya çıkan bankacı, işinden kovularak mal varlığına el konuldu.

Tarih : 05 Ekim 2018, 14:50
Puan Ver : Zengin Hesaplarından Yoksullara 1 Milyon Euro Aktaran Bankacı Yıllar Sonra Yakalandı(7/10)3

İtalya'da bir bankanın müdürü, 2009 yılında bir müşterinin kredi başvurusu banka tarafından reddedilince duruma müdahale etme kararı aldı. Zengin müşterilerin hesaplarından yoksulların hesaplarına para aktarmaya başlayan bankacı 7 yıl sonra fark edildi.

HESAPLARA AZAR AZAR PARA AKTARDI

Dolomiti dağlarındaki Forni di Sopra kasabasında Banca di Carnia e Gemonese'de yıllardır müdürlük yapan Gilberto Baschiera, İtalya'da mali krizin etkisini hissettirmeye başlamasından sonra "emeklileri ve gençleri yalnız bırakan" sisteme isyan etti. 2009 yılında bir müşterinin kredi başvurusu banka tarafından reddedilince Baschiera, duruma müdahale etmeye karar verdi. Bu tarihten itibaren, kredi başvurusu reddedilen ya da maddi durumu kötü olan banka müşterilerinin hesaplarına azar azar para aktarmaya başladı.

BANKA AÇIK VERDİ

Mahkemede verdiği ifadeye göre Baschiera, bu şekilde maddi durumu iyi olmayan müşterilerin hesaplarında daha fazla para görüneceğini ve kredi almaya hak kazanacaklarını hesaplıyordu. Bu krediler çıktıktan sonra da aldığı parayı sahiplerine iade etmeyi planlıyordu. Ancak bazı krediler çıkmayınca ve bazı müşteriler de "ödünç" parayı iade etmeyince Baschiera'nın sistemi açık vermeye başladı.

'ROBİN HOOD BANKACI'

İtalyan basını tarafından "Robin Hood bankacı" olarak adlandırılan Baschiera 7 yıl içinde 1 milyon euronun üzerinde parayı zenginlerin hesaplarından alıp fakirlere aktardı. 7 yılın sonunda yakayı ele veren Baschiera hakkında görevini kötüye kullanmak ve dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıldı.

İŞİNDEN KOVULDU, EVİNE EL KONULDU

Baschiera, mahkemeyle iş birliği yapması ve kendi zimmetine para geçirmemiş olması nedeniyle 2 yıl hapse mahkum edildi ve bu ceza tecil edildi. Ancak Baschiera bankadaki işinden kovuldu ve evine el konuldu.

Corriere della Sera gazetesinde konuşan 50 yaşındaki eski banka müdürü, "Her zaman, görevimizin yalnızca müşterilerin birikimlerini korumak değil aynı zamanda ihtiyacı olanların yardımına koşmak olduğunu düşünmüşümdür" dedi. Baschiera'nın avukatı da "Güç durumdaki ya da banka kredisi alamayan müşterilere yardım etmek istiyordu" diye konuştu.

'YARDIM ETTİKLERİM BANA DESTEK VERMEDİ'

Yardım ettiği bazı müşterilerin olay ortaya çıkınca kendisine destek vermediğinden şikayet eden Baschiera, "Bazıları hiçbir şey olmamış gibi davrandı. Yardım ettiğim kişilerden bile dayanışma görmedim. Bir daha aynı şeyi yapmazdım. Çok büyük bedel ödedim" diyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Zengin  Hesaplarından  Yoksullara  1  Milyon  Euro  Aktaran  Bankacı  Yıllar  Sonra  Yakalandı  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER