Çay Tiryakisi Girişimci Üzerine Dökülen Çaydan Esinlenerek Çay Kokulu Kumaş Geliştirdi

ÇAY TİRYAKİSİ GİRİŞİMCİ ÜZERİNE DÖKÜLEN ÇAYDAN ESİNLENEREK ÇAY KOKULU KUMAŞ GELİŞTİRDİ

Üzerine dökülen çaydan esinlenen girişimci İsa Dal çay posalarından çay kokulu kumaş geliştirdi. Dal, "Dünyanın ilk çay kokulu kumaşı" olarak faydalı model tescili almak üzere Türk Patent Kurumuna da başvuruda bulundu.

Tarih : 05 Ekim 2018, 18:30
Puan Ver : Çay Tiryakisi Girişimci Üzerine Dökülen Çaydan Esinlenerek Çay Kokulu Kumaş Geliştirdi(8/10)4

Denizli'de yüksek teknolojili tekstil ürünleri üreterek ihracat yapan girişimci İsa Dal, üzerine dökülen çaydan esinlenerek çay kokulu kumaş geliştirdi. Dal, geliştirdiği kumaşa, "dünyanın ilk çay kokulu kumaşı" olarak faydalı model tescili almak üzere Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulundu.

FARKLI ÖZELLİKLERE SAHİP KUMAŞLAR GELİŞTİRDİ

Karides kabuğundan antimikrobiyal tekstil ürünleri, geç tutuşur hapishane kumaşı, Kırım Kongo hastalığına karşı kene kovucu kumaş, Zika virüsüne karşı hamileleri sivrisineklerden koruyan giysi, yatalak hastalar için bası yaralarını engelleyen çarşaf ile radyasyon ve elektromanyetik alan kirliliğine karşı koruyucu kumaşa imza atan İsa Dal, son olarak çay atıklarını kullanarak kumaş geliştirdi.

5,5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPIYOR

Tekstil sektöründe bir süre yönetici olarak çalıştıktan sonra kurduğu şirketle yenilikçi ürünler geliştirmeye odaklanan İsa Dal, şirket bünyesindeki 15 kişilik tasarım ekibi ve İspanya, Belçika, İzmir ve İstanbul'daki Ar-Ge merkezleriyle ortak geliştirdiği ürünler sayesinde 55 ülkeye yıllık 5,5 milyon dolarlık ihracat yapıyor. Dal, yaptığı açıklamada, Avrupa'da birlikte çalıştığı tekstil ve konfeksiyon şirketlerinin her dönem yeni bir hikaye istediğini söyledi. Kumaşlara yeni fonksiyonlar kazandıran özelliklerin piyasada rağbet gördüğünü belirten Dal, bu talebe yanıt vermek için sürekli Ar-Ge ve tasarım faaliyeti içinde olduklarını ifade etti.

ÜZERİNE DÖKÜLEN ÇAYDAN ESİNLENDİ

Son dönemde çevre bilincindeki artışla özellikle geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji temalarına eğildiklerini söyleyen Dal, çay kokulu kumaşın da bu kapsamda geliştirildiğini belirtti. Dal, "Ben çay tiryakisiyim. Bir gün üzerime çay döküldü. Aklıma bu çayı boyama maddesine dönüştürme fikri geldi. Bir çay tiryakisi olarak çay kokan bir giysi istenir mi diye düşündüm." dedi.

BURAM BURAM ÇAY KOKUYOR

Çay fabrikalarının atıklarını ve çöpe atılan çay posalarını topladıklarını anlatan Dal, 1 yıllık Ar-Ge çalışması sonucu çay kokulu havlu, çarşaf, iç giyim ve tişört ürettiklerini bildirdi.

Çayın organik bir boya olması nedeniyle özellikle organik tekstillerde kullanılabildiğini, bu ürünle dünyada bir ilk yarattıklarını ifade eden Dal, "Kimyasal boyar maddelere göre daha sağlıklı olan bu ürün buram buram çay kokuyor. Çay tiryakilerine özellikle tavsiye ediyoruz. Ben de bu ürünleri severek kullanmaya başladım. Organik Türk pamuğunun dokunması sonrası çay posasıyla renklendirilen bu ürünler iç ve dış piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Ekim ayında yurt dışı fuarlarda tanıtımına başlıyoruz." dedi.

TÜRK PATENT KURUMUNA BAŞVURDU

Dal, bu ürünün büyük mağaza zincirleri, geri dönüşüm ve sürdürülebilir üretim konularına önem veren markalar tarafından ilgi göreceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.İsa Dal, geliştirdikleri bu kumaşa, "dünyanın ilk çay kokulu kumaşı" olarak faydalı model tescili almak üzere Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunduklarını da sözlerine ekledi. Tamamen doğal çay posasıyla ancak siyah, beyaz, sarı, gri, kahverengi ve açık kahverengi tonlarının boyanabildiğini, kırmızı rengin mümkün olmadığını anlatan İsa Dal, "tavşan kanı tişört" giymenin bu boyayla mümkün olamadığını ifade etti.

HİÇ BİR KANSEROJEN ETKİSİ YOK

Projede görev alan Pamukkale Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Atar da çöpe giden bir ürünü milli değer olarak kullanmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.Çay posasının boyar madde olarak kullanılması sürecinde nanoteknolojik uygulamalara yer verdiklerini bildiren Atar, "Hiçbir kanserojen etkisi olmayan bu organik maddeyle Denizli'deki tezgahlarda çay kokulu kumaşlar boyanmaya başladı. Fabrikamızda boya kokusunun yanında çay kokusu da yavaş yavaş artmaya başladı." dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Çay  Tiryakisi  Girişimci  Üzerine  Dökülen  Çaydan  Esinlenerek  Çay  Kokulu  Kumaş  Geliştirdi  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER