Mahkeme, Ud Çalan Damada Kızlarını Vermek İstemeyen Aileyi Haklı Buldu

MAHKEME, UD ÇALAN DAMADA KIZLARINI VERMEK İSTEMEYEN AİLEYİ HAKLI BULDU

Suudi Arabistan'da mahkeme, kızlarıyla evlenme niyetinde olan adamı ud çaldığı için geri çeviren aileyi haklı buldu. Mahkeme, ud çalmayı 'dini elverişsizlik' olarak tanımladı.

Tarih : 06 Ekim 2018, 10:30
Puan Ver : Mahkeme, Ud Çalan Damada Kızlarını Vermek İstemeyen Aileyi Haklı Buldu(6/10)2

Suudi Arabistan'da mahkeme, kızlarıyla evlenme niyetinde olan öğretmene ud çaldığı için geri çeviren aileyi haklı buldu. Mahkeme, ud çalmayı 'dini elverişsizlik' olarak tanımladı. Mahkeme, ud çalmayı 'dini elverişsizlik' olarak tanımladı.

AİLE: İNANÇSAL AÇIDAN EKSİKLİK

Mahkemeye konu olay Suudi Arabistan'ın El Kasım kentinde yaşandı. Öğretmen bir adam, 38 yaşında olan banka müdiresi bir kadınla evlenme niyetini belirterek, kızı ailesinden istedi. Ancak kadının ailesi, adamın ud çalmasını "İnançsal açıdan eksiklik" gördüğünü söyleyerek, kızlarını vermedi. Öğretmenle evlenmek isteyen ve ismi açıklanmayan genç kız da çareyi ailesine dava açmakta buldu.

MAHKEME KIZIN TALEBİNİ REDDETTİ

Suudi gazetesi Okaz'ın haberine göre, 2 yıl önce açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, adamın ud çalması nedeniyle "Dini elverişsizliği" olduğuna hükmederek, kızın talebini reddetti.

SUUDİLERDE KIZLAR, AİLENİN ONAYINI ALMASI GEREKİYOR

Mahkeme, böylelikle aileyi haklı bularak evliliğin gerçekleşemeyeceği kararına vardı. Suudi Arabistan yasalarına göre kadınlar, seyahat veya evlilik gibi olaylarda, babaları, kocaları veya erkek kardeşleri olan vasilerinden izin almak zorunda.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Mahkeme  Ud  Çalan  Damada  Kızlarını  Vermek  İstemeyen  Aileyi  Haklı  Buldu    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER