72 Yaşındaki Mustafa Özen 3 Bin Çekiç Darbesi Vurarak Elde Törpü Üretiyor

72 YAŞINDAKİ MUSTAFA ÖZEN 3 BİN ÇEKİÇ DARBESİ VURARAK ELDE TÖRPÜ ÜRETİYOR

Antalya'nın Akseki İlçesi'nde yaşayan 72 yaşındaki Mustafa Özen Türkiye'nin törpüyü elde yapan tek ustası olarak biliniyor. Baba mesleğini devam ettiren Özen yaşına aldırmadan bir törpüyü 3 bin çekiç darbesi vurarak üretiyor.

Tarih : 06 Ekim 2018, 15:10
Puan Ver : 72 Yaşındaki Mustafa Özen 3 Bin Çekiç Darbesi Vurarak Elde Törpü Üretiyor(5/10)1

Akseki'nin Bademli Mahallesi'ndeki 20 metre kare atölyesinde aralıksız olarak elde törpü ve ahşap kaşık yapımında kullanılan aletleri imal eden 72 yaşındaki Mustafa Özen, ata mesleğine sahip çıkıyor. Türkiye'de törpüyü elde yapan tek usta olarak bilinen Özen, bir törpüye 3 bin çekiç darbesi vuruyor. Bunun yanında ise ahşap kaşık oymacılığında kullanılan eydi, oygu, ağız bıçağı, sıyırgı ve keser gibi aletler imal ediyor.

BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Mustafa Özen, Bademli'de lakabını demirci diye andıklarını ve babasının da demirci olduğunu söyledi. Mesleğe 8 yaşında babasının yanında çırak olarak başladığını anlatan Özen, "Babamın yanında bu mesleğe 8-10 yaşlarında körük çekerek başladım. Askere gidinceye kadar babamın yanında çalıştım. Daha sonra askere gittim. Askerden geldikten sonra evlendim. Kendime bir ev aldım. Evimin yanında küçük bir atölye yaparak dükkan açtım. O günden bu yana bu mesleği yapıyorum" dedi.

"TÜRKİYE'DE TÖRPÜYÜ ELDE YAPAN TEK USTAYIM"

Türkiye'de elde törpü yapan tek usta olduğunu ve kendisinden başka bunu yapan olmadığını söyleyen Özen, "Konya'dan malzemeleri ham olarak alıyorum. Orada kıydırıyorum. Burada yevmiyeli birini tutarak demiri ezdiriyorum. Demire şekil verip sıfırladıktan sonra tek tek kendi yaptığım zımba ile diş açıyorum. Büyük törpülerde arkalı önlü 3 bin adet çekiç vuruyorum. Bir törpüde 3 binden fazla diş vardır. Tek tek 3 binden fazla diş açıyorum. Sonra ise dişlerini açarak suyunu verip demiri çelikleştiriyorum. Daha sonra ise sapını da yaparak satışa sunuyorum. Bu zor bir zanaat. Bunu herkes yapamaz. Ben bir törpüyü bir günde yapıyorum. Kolay bir meslek değil."

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN SİPARİŞ ALIYOR

Türkiye'nin her yerinden sipariş aldığını dile getiren Özen, "Bu el yapımı bir törpüdür. Bu özeldir. Makine yapımı değildir. Eskime bilmez. Küçük boyu 60, büyük boy törpüleri ise 120 liradan veriyorum" diye konuştu.

TAHTA KAŞIK ALETLERİ DE YAPIYOR

Bademli Mahallesi'nin bir zamanlar "kaşıkçı köyü" olarak bilindiğini ve her evde kadın erkek tahta kaşık yapıldığını ifade eden Özen, "Kaşık yapımında kullanılan aletleri kendim yapıyorum. Bu mesleği benden başka yapan kimse yok. Bu aletlerinde yapımını babamdan öğrendim. Kaşık yapımında kullanılan önemli 8 çeşit kaşık oyma aleti vardır. Törpü, eydi, ağız bıçağı, sıyırgı ve keser en önemli aletlerdir. Tahta kaşık ustaları bu aletleri kullanmak zorunda. Bu aletler olmadan tahta kaşık yapamazlar. Bu aletleri de Türkiye'nin her yerinden sipariş veriyorlar. Bende kargolayıp gönderiyorum" dedi.

"ÇIRAK BULAMIYORUM"

Özen, yanına çırak alarak mesleğinin sürmesini istediğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Törpü ve kaşıkçılık aletlerini yapacak hiçbir usta ve çırak yok. Yanıma bir çırak arıyorum bulamıyorum. Benimki son durak. Bir çırak yetiştiremezsek bu meslek kaybolmaya mahkum. Mesleğe heves eden yok. Zor bir zanaat. Şimdiki gençler kömürün tozun içine girmek istemiyor. Bu zanaat benden sonra kaybolacak. İki oğlum, bir kızım var. Onlar da bu mesleğe heves etmedi. 50 yıla yakındır yalnız başıma çalışıyorum. Bademli'nin kaşık ustalarının aletlerini benden başka yapan yok. Türkiye'de ise el yapımı törpüyü benden başka yapan yok."

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: 72  Yaşındaki  Mustafa  Özen  3  Bin  Çekiç  Darbesi  Vurarak  Elde  Törpü  
Üretiyor    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER