Esad'dan İdlib Açıklaması: Türkiye ve Rusya'nın Mutabakatı Geçici Önlem

ESAD'DAN İDLİB AÇIKLAMASI: TÜRKİYE VE RUSYA'NIN MUTABAKATI GEÇİCİ ÖNLEM

Suriye Devlet Başkanı Esad, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını "geçici bir önlem" olarak değerlendirdi. Esad, muhaliflerin elinde olan İdlib'in Şam yönetimine geçeceğini iddia etti.

Tarih : 09 Ekim 2018, 08:40
Puan Ver : Esad'dan İdlib Açıklaması: Türkiye Ve Rusya'nın Mutabakatı Geçici Önlem(7/10)3

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ve Rusya arasında varılan İdlib mutabakatını "geçici bir önlem" olarak tanımladı ve silahlı muhaliflerin elinde kalan en önemli bölge olan İdlib'in Şam yönetimine geçeceğini söyledi.

ESAD: İDLİB GERİ DÖNECEK

Suriye devlet haber ajansı SANA, Beşar Esad'ın Baas Partisi'nin merkez yürütme komitesi toplantısında, "Mutabakat, devletin kan gölünü durdurmak da dahil olmak üzere cephede pek çok kazanım elde etmesini sağlayan geçici bir önlem" dediğini aktardı. Esad toplantıdaki konuşmasını, "İdlib ve teröristlerin kontrolü altında olan diğer Suriye toprakları da Suriye devletine dönecek" şeklinde sürdürdü.

15 EKİM'E KADAR ARINDIRILACAK

Verilen süre 15 Ekim'e kadar Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 17 Eylül'de Suriye'nin İdlib kentinde hükümet ile silahlı muhalif örgütlerin elindeki kesimler arasında silahtan arındırılmış bir bölge kurulmasına karar vermişti.

Mutabakata göre, 15 Ekim tarihine kadar İdlib'de silahlı muhalif örgütler ile Suriye ordusu arasındaki temas hattında 15-20 kilometre genişliğinde silahtan arındırılmış bir bölge kurulacak.

AĞIR SİLAHLAR TEMİZLENİYOR

10 Ekim tarihine kadar tüm silahlı muhalif örgütlerin ellerindeki füze sistemleri, top ve tank gibi ağır silahları bölgeden çekmeleri planlanıyor. Türk ve Rus ordusuna bağlı birliklerin, silahtan arındırılmış bölgede devriye gezmeleri de üzerinde anlaşmaya varılan bir diğer nokta oldu.

Bu anlaşmanın ardından İdlib'e bir süredir beklenen askeri operasyonun şu aşamada yapılmasından vazgeçildiği açıklanmıştı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Esad  Dan  İdlib  Açıklaması  Türkiye  Ve  Rusya  Nın  Mutabakatı  Geçici  Önlem  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER