THY'nin Doluluk Oranı Eylül'de Yüzde 83,4'e Ulaştı

THY'NİN DOLULUK ORANI EYLÜL'DE YÜZDE 83,4'E ULAŞTI

Türk Hava Yollarının doluluk oranı Eylül'de 2 puan artarak yüzde 83,4'e ulaştı.

Tarih : 10 Ekim 2018, 19:30
Puan Ver : Thy'nin Doluluk Oranı Eylül'de Yüzde 83,4'e Ulaştı(6/10)2

Türk Hava Yollarının (THY) doluluk oranı Eylül'de 2 puan artarak yüzde 83,4'e ulaştı. Şirketin geçen ay taşıdığı yolcu sayısı ise 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 1'e yakın artışla 7 milyona yaklaştı.

YOLCU SAYISINDAKİ ARTIŞ EYLÜL'DE DE DEVAM ETTİ

THY'nin açıklamasına göre, taşınan yolcu sayısında görülen büyüme trendi Eylül'de de devam etti. Taşınan yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1'e yakın artış göstererek yaklaşık 7 milyon oldu. Eylül'de, toplam doluluk geçen yılın aynı dönemine göre 2 puan arttı. Dış hat doluluk 2 puanlık artışla yüzde 83 olarak gerçekleşirken, iç hat uçuşlarda ise 2 puanın üzerinde bir artışla yaklaşık yüzde 87 doluluk oranına ulaşıldı. Dıştan dışa transfer yolcu sayısında yaklaşık yüzde 3'lük bir artış yaşandı.

KARGO VE POSTA HACMİ ARTTI

Kargo ve posta hacmi geçen aylardaki çift haneli büyüme trendine devam ederek, 2017'nin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 22 arttı. Kargodaki bu büyümeye yüzde 48 ile iç hatlar, yüzde 32 ile K. Amerika, yüzde 23 ile Afrika ve yüzde 20 ile Uzak Doğu katkı sağladı.

Eylül'de geçen yılın aynı dönemine göre yolcu doluluk oranında Afrika'da yaklaşık 7 puan, Avrupa, iç hatlar ve Uzak Doğu'da ise yaklaşık 2 puan artış gerçekleşti.

9 AYDA 58 MİLYON YOLCU

Ocak-Eylül 2018 Trafik Sonuçları Değerlendirmesine göre ise yılın ilk üç çeyreğinde 2017'nin aynı dönemine göre talepte yüzde 10'luk artış sağlandı ve yolcu sayısı yüzde 12 artarak 58 milyona ulaştı.

Toplam yolcu doluluk oranı Ocak-Eylül döneminde 3 puanlık artışla yüzde 82 olarak gerçekleşti. Yurt dışı yolcu doluluğu 3 puan artarak yüzde 81 seviyesini aşarken, yurt içi yolcu doluluğu ise yaklaşık 2 puan artarak yüzde 85 seviyesini aştı.

YURT DIŞI YOLCU SAYISI YÜZDE 13 YÜKSELDİ

Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurt dışı yolcu sayısında yüzde 13'lük önemli bir artış yaşandı.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün de konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu yıl ülkemize olan talep artışı yılın ilk üç çeyreğinde Türk Hava Yolları istatistiklerine de yansıdı. İlk 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yolcu talebinde yüzde 10'luk artış görülürken yolcu sayımız yüzde 12 artarak 58 milyona ulaştı." ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Thy  Nin  Doluluk  Oranı  Eylül  De  Yüzde  834  E  Ulaştı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER