ABD'de kongre seçiminin ilk sonuçları geldi! 8 yıl sonra bir ilk oldu

ABD'DE KONGRE SEÇİMİNİN İLK SONUÇLARI GELDİ! 8 YIL SONRA BİR İLK OLDU

ABD Kongresi ara seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluk sekiz yıl sonra ilk kez Demokratlara geçti. Cumhuriyetçiler, Senato'da 51 sandalye kazanarak çoğunluğu garantiledi.

Tarih : 07 Kasım 2018, 16:00
Puan Ver : Abd'de Kongre Seçiminin İlk Sonuçları Geldi! 8 Yıl Sonra Bir İlk Oldu(6/10)2

ABD'de seçmenler, Senato'daki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisi'ndeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. Amerikan medyasının derlediği resmi olmayan ilk sonuçlara göre Demokratlar, 8 yıl sonra Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu aldı. Demokratların Temsilciler Meclisi'nde 178 sandalyesine karşı Cumhuriyetçiler şu ana kadar 168 sandalye elde etmiş görünüyor. Cumhuriyetçiler, Senato'da 51 sandalye kazanarak çoğunluğu garantiledi.

CUMHURİYETÇİLER SENATOYU VE MECLİSİ KAZANDI

Son duruma göre; Senato'da Cumhuriyetçiler 51, Demokratlar 43 sandalyeye sahip.Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler 207 Demokratlar 189 sandalyenin sahibi.Bugünkü seçimlerde 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin üyelerinin tamamı, 100 üyeli Senato'nun da 35 üyesi belli olacak.

İKİ KOLTUK EL DEĞİŞTİRDİ

Kritik Temsilciler Meclisi seçimlerinde ilk sandalye değişimi ise Florida ve Virginia eyaletlerinde yaşandı. Demokrat aday Jennifer Wexton, Cumhuriyetçi Temsilci Barbara Comstock'u Virginia'da Temsilciler Meclisindeki sandalyesinden etti. Bu sonuçla Wexton, ara seçimlerde Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerden koltuk alan ilk Demokrat oldu. Wexton, Virginia Eyalet Senatosunda Demokrat Senatör olarak görev yapıyordu.

YAHUDİ LOBİSİNİN GÜÇLÜ İSİM KOLTUĞU KAPTIRDI

Temsilciler Meclisi seçimlerinde Yahudi lobisinin güçlü isimlerinden Ileana Ros-Lehtinen ise Florida eyaletinde koltuğunu Demokrat aday Donna Shalala'ya kaptırdı. Shalala, Ros-Lehtinen'a karşı kazanarak, Wexton'ın ardından Cumhuriyetçilerin koltuğunu elde eden ikinci Demokrat isim oldu.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton döneminde Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı yapan Shalala, 10 yıldır Miami Üniversitesinde rektörlük görevini yürütüyordu.

TEMSİLCİLER MECLİSİNE İLK KEZ MÜSLÜMAN BİR KADIN GİRDİ

Michigan eyaletinden seçimlere giren Filistin asıllı Rashida Tlaib, yarışı kazanarak Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın oldu.

TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA

Resmi olmayan sonuçları değerlendiren ABD Başkanı Donald Trump, "Bu gece muazzam bir başarıydı, herkese teşekkürler" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Abd  De  Kongre  Seçiminin  İlk  Sonuçları  Geldi  8  Yıl  Sonra  Bir  
İlk  Oldu    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER