ABD'den Vazgeçen Çinliler Türk Üzümü İçin Manisa'ya Geldi

ABD'DEN VAZGEÇEN ÇİNLİLER TÜRK ÜZÜMÜ İÇİN MANİSA'YA GELDİ

Çinlilerin ABD'den ithal ettiği kuru üzümü Türkiye'den almaya karar vermelerinin ardından Çin'den gelen bir heyet, Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bulunan Türkiye'nin en büyük kuru üzüm ihracatçılarından olan Tariş Entegre Tesislerinde incelemelerde bulundu

Tarih : 09 Eylül 2018, 22:20
Puan Ver : Abd'den Vazgeçen Çinliler Türk Üzümü İçin Manisa'ya Geldi(10/10)6

Çinli gıda firmaları, daha önce ABD ve Şili'den ithal ettiği kuru üzümü Türkiye'den satın alma kararı almıştı. Bu kapsamda Çin'den gelen 3 kişilik heyet, Alaşehir Tariş Entegre Tesisleri'nde incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Tesisleri beğendiklerini belirten Çinli heyet, Türk yetkililere ilgileri için teşekkür etti.

"TÜRK ÜZÜMÜ İNŞALLAH ÇİN'DE TÜKETİLMEYE BAŞLANACAK"

Ziyaretle ilgili bilgi veren Tariş Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, "Türkiye-Çin devletleri iyi ilişkiler kapsamında diplomatların olumlu yaklaşımları ile kurulan bağlantılar sayesinde Türk üzümü inşallah Çin'de tüketilmeye başlayacaktır. Bu her iki ülkenin yararına olacaktır. Çin devleti dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip bir ülke.Dünyanın en fazla yaş üzüm üreten ülkeleri arasında birinci sırada olmasına rağmen üretimin yüzde 83'ünü yaş taze üzüm olarak tüketiyor, yüzde 12'si şaraplık olarak kullanılıyor. Sadece yüzde 6'sını kurutuyor."

"ÇİN HEYETİ TÜRK ÜZÜMÜ İÇİN SIK SIK TÜRKİYE'YE GELMEYE BAŞLADI"

"Çin bu güne kadar ABD'den ithal ettiği kuru üzümü son günlerde Türkiye ile iyi ilişkilerinden dolayı Türkiye'den alma kararı aldı. Bu doğrultuda Çin heyetleri sık sık Türk üzümü için Türkiye'ye gelmeye başladı. Türkiye'nin üzüm ambarı Alaşehir'dir. Türkiye'nin en fazla kuru üzüm ihracatı yapan işletmelerden birisi olan Tariş Entegre Tesisleri de Alaşehir'de hizmet vermektedir. Çin heyeti tesislerimizde işlenen üzümümüzü çok beğendiler. Görüşmelerimiz devam edecektir. İnşallah ileriye dönük iyi randıman alacağımız kanaatindeyim. Bu Türkiye için, büyük bir fırsattır, bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekir."

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Abd  Den  Vazgeçen  Çinliler  Türk  Üzümü  İçin  Manisa  Ya  Geldi    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER