Alibaba'ya satılan Trendyol, satış fiyatıyla rekor kırdı

ALİBABA'YA SATILAN TRENDYOL, SATIŞ FİYATIYLA REKOR KIRDI

Türkiye'nin en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan ve geçtiğimiz ay Çinli Alibaba'ya satılan Trendyol, 728 milyon dolarlık satış fiyatıyla rekor kırdı.

Tarih : 03 Ağustos 2018, 16:00
Puan Ver : Alibaba'ya Satılan Trendyol, Satış Fiyatıyla Rekor Kırdı(6/10)2

Türkiye'nin en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan ve geçtiğimiz ay Çinli Alibaba'ya satılan Trendyol'un satış fiyatı ortaya çıktı. Trendyol, Yemeksepeti'nin satışındaki rakamı da geçerek 728 milyon dolarlık rekor bir fiyata satılmış.

İNTERNET PİYASASININ EN BÜYÜK SATIŞI OLDU

Dünya Gazetesi'nden Kerim Ülker'in haberine göre, Trendyol'un ana sahibi DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret... Alibaba, Trendyol'u alırken, DSM adlı şirket ile masaya oturmuştu. SEC'e açıklamada bulunan Alibaba, DSM yani Trendyol için 728 milyon dolar yani 3.6 milyar lira ödediğini ifade etti. Açıklamada DSM'nin çoğunluk hissesinin bu fiyata alındığı ifade edildi.

Böylece Çinli Alibaba, hem Türk ekonomisi hem de internet piyasasının en büyük satın alma operasyonuna imza atmış oldu.

NE KADAR HİSSENİN SATILDIĞI BELLİ DEĞİL

Öte yandan Trendyol'un yüzde kaçının satıldığı net olarak belli olmasa da piyasada bu oranın yüzde 75 civarında olduğu konuşuluyor. Yani Alibaba'nın aldığı Trendyol, ilk milyar dolarlık değere yaklaşan belki de ulaşan Türk teknoloji şirketi oldu.

Trendyol satışı, Yemeksepeti operasyonunu da geride bıraktı. Yemeksepeti'nin tamamı, dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero'ya 2015 yılında 589 milyon dolar değerleme üzerinden satılmıştı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Alibaba  Ya  Satılan  Trendyol  Satış  Fiyatıyla  Rekor  Kırdı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER