Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rest Çektiği Noktada Yunanistan'dan Gerginliği Tırmandıracak İhlal

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN REST ÇEKTİĞİ NOKTADA YUNANİSTAN'DAN GERGİNLİĞİ TIRMANDIRACAK İHLAL

Yunanistan'ın kara sularını 12 mile çıkarma planlarının ardından, Türkiye ile Yunanistan'ın denizden en yakın sınır noktalarından birinin bulunduğu Kuşadası Körfezi'nde, Yunanistan'a ait askeri bir araştırma gemisi görüntülendi.

Tarih : 05 Kasım 2018, 17:50
Puan Ver : Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rest Çektiği Noktada Yunanistan'dan Gerginliği Tırmandıracak İhlal(10/10)6

Yunanistan'ın kara sularını 12 mile çıkarma planlarının ardından Türkiye ile Yunanistan'ın denizden en yakın sınır noktalarından birinin bulunduğu Kuşadası Körfezi'nde Yunanistan'a ait askeri bir araştırma gemisi görüntülendi. Geçtiğimiz günlerde Doğu Akdeniz'de araştırma yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisini taciz eden Yunan fırkateyni, Akdeniz'de gerginliği başlatmıştı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada "Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananların ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladıklarını belirterek, "Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız." dedi.

TÜRK SULARINA GİRDİ

Yunanistan'ın Sisam Adası'ndan hareket eden Yunan askeri araştırma gemisi önce uluslararası sularda bir süre seyretti. Daha sonra da sonra Kuşadası'nın Kadınlar Denizi açıklarında Türk karasularına da girerek seyrine devam etti. Yunan askeri araştırma gemisinin Türk karasularına girdiği anın koordinatları radarla tespit edildi. Bölgeye Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin hareket etmesi üzerine Yunan askeri araştırma gemisi Türk karasularından çıkarak tekrar uluslararası karasulara girdi.

Yapılan araştırmada söz konusu Yunan askeri araştırma gemisinin 12 mil ile ilgili polemiklerin ardından Sisam Adası'nda konuşlandırıldığı ve o günden beri bölgede araştırmalar yaptığı öğrenildi.

"HAYDUTLARA MEYDANI BIRAKMAYACAĞIZ"

MİLGEM Projesi'nin üçüncü gemisi TCG Burgazada'nın Deniz Kuvvetleri'ne teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis'in ilk kaynak töreninde konuşan Erdoğan, Doğu Akdeniz'de yaşananlara ilişkin,"Son dönemde Doğu Akdeniz ve Ege'de yaşanan hadiseler, diğer hususlar kadar ülkemizin denizde de güçlü olması gerektiğini hatırlatmıştır. Filomuza katılan her gemi denizlerdeki gücümüzü, milli çıkarlarımızı koruma konusundaki kararlılığımızı artırmaktadır.Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasbedilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz.Bizim kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız." dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Cumhurbaşkanı  Erdoğan  In  Rest  Çektiği  Noktada  Yunanistan  Dan  Gerginliği  Tırmandıracak  İhlal  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER