Dev Mavi Balinanın Ölü Bedeni Japonya Sahillerine Vurdu

DEV MAVİ BALİNANIN ÖLÜ BEDENİ JAPONYA SAHİLLERİNE VURDU

Japonya'da dev bir mavi balina, Kamakura şehri sahillerinde karaya vurdu. Tokyo Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi'nden Yuko Tajima, erkek mavi balina yavrusunun bu sene doğduğunu ve boyunun 10 metre 52 santim olduğunu söyledi.

Tarih : 09 Ağustos 2018, 17:10
Puan Ver : Dev Mavi Balinanın Ölü Bedeni Japonya Sahillerine Vurdu(10/10)6

10 metre uzunluğundaki mavi balinanın cansız bedeni, geçtiğimiz gün Japonya'nın Kamakura şehri sahillerinde karaya vurmuş olarak bulundu. Uzmanlar, ülkede böyle nadir bulunan bir türün ilk defa görüldüğünü söyledi.

SAHİLE ÇADIRLAR KURULDU

Dev mavi balina yavrusunun ölüm nedeni henüz bilinmezken, kalıntıların uzmanlar tarafından incelenmesi için Kamakura sahiline çadırlar kuruldu. Balinanın kalıntıları, incelenmek üzere Shizuoka eyaletindeki bir tesise nakledilecek.

BU SENE DOĞDU

Tokyo Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi'nden Yuko Tajima, erkek mavi balina yavrusunun bu sene doğduğunu ve boyunun 10 metre 52 santim olduğunu söyledi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE GEMİLERE ÇARPMA TEHLİKESİ

Türünün en büyüğü olan mavi balinaların boyları 30 metreye, ağırlıkları ise 170 tona kadar çıkabiliyor. Mavi balinalar on yıllardır süren ticari balina avcılığından sonra Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından tehlike altındaki canlılar arasında sayılıyor. Dünyada sadece 10 bin ile 25 bin arasında mavi balina bulunduğu belirtilirken, iklim değişikliği ve gemilere çarpma tehlikesi balinaları tehdit ediyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Dev  Mavi  Balinanın  Ölü  Bedeni  Japonya  Sahillerine  Vurdu    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER