Dün Dalgalı Bir Seyir İzleyen Dolar, Bugüne 6,60 Liradan Başladı

DÜN DALGALI BİR SEYİR İZLEYEN DOLAR, BUGÜNE 6,60 LİRADAN BAŞLADI

Dolar beklentilerin hafif üzerinde gelen dünkü enflasyon verisi ve ardından Merkez Bankasının yaptığı açıklama ile gün içinde dalgalı bir seyir izlemişti. Dolar bugün ise 6,60 lira seviyesinden açılış yaptı.

Tarih : 04 Eylül 2018, 10:20
Puan Ver : Dün Dalgalı Bir Seyir İzleyen Dolar, Bugüne 6,60 Liradan Başladı(9/10)5

Dünkü enflasyon verisi ve gelen açıklamaların yoğunluğunda hareketli bir gün geçiren dolar kuru, yeni güne 6,60 lira seviyesinden başladı.

ENFLASYON BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE GELDİ

Tüketici fiyatları Ağustos'ta yüzde 2.23 olan beklentilerin hafif üzerinde yüzde 2.3 yükselirken, yıllık bazda yüzde 17.9 ile 2003 bazlı serinin yeni zirvesine ulaştı.

Verinin ardından TCMB 13 Eylül'deki PPK toplantısında parasal duruşunu yeniden şekillendirileceğini duyururken; açıklama, toplantıda bir faiz artışı yapılacağı beklentisini güçlendirdi.

Ancak bu noktada TCMB'nin yüzde 17.75 seviyesindeki haftalık repo faizini ne kadar artıracağı büyük önem taşıyor. Analistler reel faizleri tekrar pozitif alana çekmek ve piyasalara güven telkin etmek için 1000 baz puana varan oldukça yüklü faiz artırımı yapılması gerektiğine dikkat çekerken; buna karşılık TCMB'den ise daha temkinli bir faiz artışı bekleniyor.

DOLAR DÜN DALGALI BİR SEYİR İZLEDİ

Dün sabah saatlerinde 6.70 seviyesine kadar yükselerek güne başlayan dolar/TL , enflasyon verisinin ardından ilk tepki olarak 6.74'ün üzerini görse de, sonrasında yönünü aşağı çevirmiş ve TCMB açıklaması sonrası 6.5150'ye dek çekilmişti. Dolar/TL, günün kalanında 6.60 seviyesinin üzerinde dalgalandı.

4 Eylül sabahı, saat 07.30'da spot piyasada dolar/TL 6.60 seviyesinden işlem görüyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Dün  Dalgalı  Bir  Seyir  İzleyen  Dolar  Bugüne  660  Liradan  Başladı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER