Japonya'da Tıp Üniversitesi'ne Girişleri Sınırlandırmak İçin Kızların Notları Düşürülüp Erkeklerin Notları Yükseltilmiş

JAPONYA'DA TIP ÜNİVERSİTESİ'NE GİRİŞLERİ SINIRLANDIRMAK İÇİN KIZLARIN NOTLARI DÜŞÜRÜLÜP ERKEKLERİN NOTLARI YÜKSELTİLMİŞ

Japonya'nın başkentinde bulunan Tokyo Tıp Üniversitesi'ne girişleri sınırlamak isteyen okul yönetimi, kız öğrencilerin notlarını düşük gösterip, erkek öğrencilerin notlarını yükselttiklerini itiraf etti.

Tarih : 08 Ağustos 2018, 19:30
Puan Ver : Japonya'da Tıp Üniversitesi'ne Girişleri Sınırlandırmak İçin Kızların Notları Düşürülüp Erkeklerin Notları Yükseltilmiş(7/10)3

Japonya'nın en prestijli tıp fakültelerinden Tokyo Tıp Üniversitesi (TMU) okula girişlerini sınırlamak için kız öğrencilerin sınav notlarını değiştirdiğini kabul ederek özür diledi.

KIZLARIN NOTLARI 12 YILDIR DÜŞÜK GÖSTERİLİYOR

Okulun 2006'dan bu yana, kız öğrencilerin giriş sınavında aldıkları notları düşük gösterdiği ortaya çıktı.

19 ÖĞRENCİNİN NOTLARI YÜKSELTİLMİŞ

Daha önce en az dört kez sınava giren erkek öğrencilerin sınav notlarıyla da oynandığı belirlendi. TMU, okula bağışta bulunan 19 öğrencinin notlarının yükseltildiğini de itiraf etti.

"ÖZÜR DİLİYORUZ"

TMU'nun Genel Müdürü Tetsuo Yukioka, "Halkın güvenini boşa çıkardık. Özür diliyoruz" dedi.

Okulun Rektör Yardımcısı Keisuke Miyazawa da gelecek yıl giriş sınavlarının adil olacağı sözünü verdi.

Ülkede büyük öfkeye neden olan giriş sınavı skandalı geçen hafta Japonya'nın en büyük gazetesi Yomiuri tarafından ortaya çıkarıldı.

Gazetenin adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı habere göre, okul yöneticileri arasında, kız öğrencilerin "mezun olduktan sonra hamile kalıp çocuk yetiştirecekleri için" doktorluk yapmayacakları anlayışı hakim ve bu nedenle erkek öğrenciler tercih ediliyor.

NOTLAR DEĞİŞTİRİLMEDEN ÖNCEYÜZDE 40 CİVARINDA KIZ ÖĞRENCİ VARDI

Notlarının değiştirilmeye başlanmasından önce kız öğrencilerin oranı yüzde 40 civarındaydı. Bu yıl okula 141 erkek, 30 kız öğrenci kabul edildi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Japonya  Da  Tıp  Üniversitesi  Ne  Girişleri  Sınırlandırmak  İçin  Kızların  Notları  Düşürülüp  
Erkeklerin  Notları  Yükseltilmiş    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER