Kilosu 30 bin TL! Mucize bitkiyi eken köylü paraya para demiyor

KİLOSU 30 BİN TL! MUCİZE BİTKİYİ EKEN KÖYLÜ PARAYA PARA DEMİYOR

Birçok derde şifa olduğu için "mucize bitki" olarak bilinen ve Karabük'ün Safranbolu ilçesi ile özdeşen Safran bitkisinin kilosu 30 bin TL'ye satılıyor.

Tarih : 05 Kasım 2018, 16:50
Puan Ver : Kilosu 30 Bin Tl! Mucize Bitkiyi Eken Köylü Paraya Para Demiyor(6/10)2

Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, gıda, ilaç, kozmetik, boya gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak nitelendirilen safran bitkisinin kökünün de yaprağının da para kazandırması üreticisinin yüzünü güldürüyor.

DİKİLDİKTEN SONRA 3 YIL ÜRÜN VERİYOR

İlçede 12 çiftçi tarafından 20 dekar alanda Ağustos ayında ekimi yapılan safranın hasadı da Ekim-Kasım aylarında boyu 15-30 santimetre uzunluğa geldiğinde yapılıyor. Dikildikten sonra 3 yıl ürün veren ve toprak altında soğanların çoğalmasıyla üç yıl sonunda soğanların yeri değiştirilirken, fazla soğanlar da başka üreticilere satılıyor.

KİLOSU 30 BİN LİRADAN SATILIYOR

Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen safranın kilogramı 30 bin liradan satışa sunuluyor. Safranın en değerli kısmı kırmızı renkteki poleni olurken, diğer kısımları da satılarak üreticisine gelir kaynağı oluyor. Safran ekimi yapmak isteyen üreticilere Tarım ve Orman Müdürlüğü destek olurken, üreticiler de soğanları satıyor. Yine safranın mor renkli çiçekleri ve sarı polenleri de üreticisine para kazandırıyor.

DÜNYANIN EN PAHALI BAHARATI

Safran üreticisi İsmail Yılmaz, bu yıl 16 dönümlük alana ekim yaptıklarını söyledi. Bu yıl safran hasadının erken başladığını ve iyi bir sezon geçirdiklerini anlatan Yılmaz, safranın "dünyanın en pahalı baharatı" olarak da nitelendirildiğini, Safranbolu safranının İran, İspanya, Hindistan, Yunanistan gibi bazı ülkelerde üretilene göre sertlik, renk ve aroma bakımından farklılık gösterdiğini belirtti.

Sezonun sonuna yaklaştıklarını aktaran Yılmaz, "Verim güzeldi. Çiçeklenme devam ediyor ama biraz azaldı. Zirveden geriye döndü, yine toplamaya devam ediyoruz. Önümüzdeki sezon dikeceğimiz yerin hazırlıkları var. Geçen yıl söktüğümüz soğanlardan kalan soğanları söküp, yeni yere ilave ediyoruz. Kış öncesinden yeri otlanmaması ve yumuşak kalması için sürüyoruz, hazırlıyoruz. İlkbaharda toprağı tekrar süreceğiz." diye konuştu.

"KÖKÜNDEN YAPRAĞINA KADAR HER ŞEYİ PARA"

Yılmaz, dönüm başına yarım kilogram ürün aldıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Buradan yaklaşık 10 kilogram civarında bir ürün, inşallah bu sene alırız. Mor yapraklarının tamamı sipariş, sarı polenleri de satılıyor. Şu an onlar da çok rağbet görüyorlar. Soğanı da (kök) satıyoruz aynı zamanda. Haziran ayında söktükten sonra talep edenlere soğan veriyoruz. Kökünden yaprağına kadar her şeyi para."

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje kapsamında makineleşme sağlandığını belirten Yılmaz, Mayıs ayından itibaren bu makinelerle söküm ve dikim çalışması yapacaklarını ifade etti. Yılmaz, safranın mor yaprağı ve sarı polenleriyle reçel üretildiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Kilosu  30  Bin  Tl  Mucize  Bitkiyi  Eken  Köylü  Paraya  Para  Demiyor  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER