Son Dakika! Merkez Bankası'nın Müdahalesine Rağmen Dolar Rekor Kırdı!

SON DAKİKA! MERKEZ BANKASI'NIN MÜDAHALESİNE RAĞMEN DOLAR REKOR KIRDI!

Son dakika...Merkez Bankası'nın rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırını yüzde 45'ten yüzde 40'a düşürmesine rağmen dolar 5,20'nin seviyesinin üzerine çıktı.

Tarih : 06 Ağustos 2018, 19:20
Puan Ver : Son Dakika! Merkez Bankası'nın Müdahalesine Rağmen Dolar Rekor Kırdı!(5/10)1

TL'de yaşanan sert değer kayıplarının ardından Merkez Bankası'ndan müdahale geldi. Merkez Bankası, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırını yüzde 45'ten yüzde 40'a düşürdü. MB'nın müdahalelerine rağmen dolar 5,20 seviyesinin üzerine çıktı.

ABD'DEN GELEN HABER DOLARI YÜKSELTTİ

Bu müdahalenin TL'ye etkisi sınırlı oldu. Ancak ABD'den gelen yeni haber, doları yeni bir rekora taşıdı. Donald Trump, İran'a yaptırımları yeniden düzenleyen bir kararname imzaladı. Bu karar Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiriyor. Türkiye'nin İran ile 11 milyar dolarlık ticaret hacmi var. Bu gelişme sonrası dolar/TL 5,20 seviyesini aştı.

"HAREKET SÜREBİLİR"

Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye kurdaki hareketin devam edebileceğini söyledi. Paksoy "enflasyondaki yükselme eğilimi, risk priminin yükselmesi, 10 yıllık tahvilde rekor kırılması, yabancı algısının negatif seyretmesi, dolar endeksinin seyri dolar üzerinde kriter ama yükselişi tetikleyen yegane etki ABD ile olan iletişim" dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Son  Dakika  Merkez  Bankası  Nın  Müdahalesine  Rağmen  Dolar  Rekor  Kırdı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER