Trump'tan Çin'e Karşı Yeni Hamle! 200 Milyar Dolarlık Ürünlerden Yüzde 25 Vergi Alacak

TRUMP'TAN ÇİN'E KARŞI YENİ HAMLE! 200 MİLYAR DOLARLIK ÜRÜNLERDEN YÜZDE 25 VERGİ ALACAK

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolar tutarındaki üründen yüzde 25 gümrük vergisi almaya hazırlanıyor.

Tarih : 01 Ağustos 2018, 11:30
Puan Ver : Trump'tan Çin'e Karşı Yeni Hamle! 200 Milyar Dolarlık Ürünlerden Yüzde 25 Vergi Alacak(5/10)1

Trump yönetimi, ticaret politikası alanında taviz almak için üzerinde baskı kurmaya çalıştığı Çin'den ithal 200 milyar dolar tutarındaki ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirmeye hazırlanıyor. Beyaz Saray'ın planın ayrıntılarını bugünden itibaren açıklaması bekleniyor.

YÜZDE 10 YÜKSELTMİŞTİ

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak gümrük vergisinin en başta yüzde 10 olarak belirlendikten sonra yüzde 25'e yükseltilebileceğini ifade etti.

Gümrük vergisini artırma tasarısı, kamunun görüşüne açıldıktan birkaç hafta sonra devreye alınabiliyor. Ancak gündeme getirilmesi dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmazlığında gerilimin artacağına işaret ediyor.

Gümrük vergisi getirilecek ürünler arasında gıda, kimyasallar, çelik, aluminyum ve tüketici ürünleri bulunuyor.

İLK UYGULAMA TEMMUZ AYINDA BAŞLAMIŞTI

ABD temmuz ayının başında, Çin'den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki ürünlere yönelik ek gümrük vergisi uygulamasını resmen başlatmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına getirdiği ek gümrük vergisinin, diğer ülkeler için de aldığı vergi artırımı kararından doğan zararlarını telafi etme amacıyla verildiğini açıklamıştı. (REUTERS)

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Trump  Tan  Çin  E  Karşı  Yeni  Hamle  200  Milyar  Dolarlık  Ürünlerden  
Yüzde  25  Vergi  Alacak    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER